ccc4
aa4
bb4
aa3
dd2
bb1
bb5
ccc3
aa
aa1

Kto by pomyślał, że taka sobie "zwykła" kropka doczeka się swojego dnia i to obchodzonego międzynarodowo? A jednak... Dot Day to święto obchodzone 15 września począwszy od roku 2008. Pięć lat wcześniej, amerykański pisarz i ilustrator Peter H. Reynolds wydał książeczkę pt.: "The Dot", która została przetłumaczona na ponad 20 języków oraz wydana alfabetem Braille'a. Szybko zyskała popularność wśród najmłodszych czytelników.
Książka i zawarta w niej opowiastka stała się inspiracją dla wielu nauczycieli, pobudza pomysłowość uczniów i zachęca ich do tworzenia. Bohaterką jest dziewczynka o imieniu Vashti, której świat zmienił się, bo uwierzyła w siebie, odkryła w sobie talent i odwagę, a wszystko to dzięki małej kropce i wspaniałej nauczycielce od plastyki.
Międzynarodowy Dzień Kropki to święto kreatywności, odwagi i zabawy, podczas którego organizowane są działania wspomagające dzieci w odkrywaniu ich talentów, mocnych stron i prezentowaniu ich innym. Motywem przewodnim jest oczywiście kropka. Akcja ma miejsce już w 108 krajach, w roku 2017 zawitała również do klasy 1a Szkoły Podstawowej nr 14 w Płocku.
Nasze klasowe obchody Dnia Kropki rozpoczęły się od obejrzenia wzruszającej historii małej Vashti. Po krótkim omówieniu filmu, uczniowie na kartkach wyciętych w kształcie kropek stworzyli mazakami swoje kropkowe arcydzieła. Wszystkie zrobione za pomocą kropek i kółek, a jednak każde inne. Prace, podobnie jak praca Vashti, zostały podpisane przez twórców i umieszczone na tablicy, tworząc kropkową wystawę.
Następnie, wspólnymi siłami zrobiliśmy kartonową ramę do zdjęć, którą dzieci ozdobiły kolorowymi kropkami z papieru. Kropki pojawiły się też na naszych ubraniach, gdyż były one przepustką do zrobienia sobie zdjęcia w okropkowanej ramie.
Pojedyncze kropki wskoczyły też uczniom do zeszytów, więc wystarczyło uruchomić wyobraźnię i dorysować czarną kredką takie elementy wokół kropki, które razem z nią tworzyły coś realnego. Pomysłowość dzieci nie miała granic.
Nie zabrakło również gier dydaktycznych z kropkami, ćwiczących pamięć wzrokową, logiczne myślenie, orientację w przestrzeni, jak i koordynację wzrokowo-ruchową. Dwie drużyny bawiły się w różne warianty zabawy "Bystre oczko z kropką" i z satysfakcją wyszukiwali właściwe kropy oraz odwzorowywali kropkowe schematy.
Na zakończenie zajęć, zgodnie z tradycją klasy 1a, uczniowie otrzymali wyjątkowe obrazkowe nagrody do wklejenia z tyłu zeszytu - wyjątkowe, bo kropkowe... a przecież następne takie święto dopiero za rok!

Prowadzenie zajęć i komentarz
Katarzyna Berner