20171012_115507
20171012_115042
20171012_081409
20171012_120032
20171012_151910

W dniu wczorajszym, uczniowie klasy 1a obchodzili Dzień Bezpiecznego Komputera. To inicjatywa, która ma na celu informowanie o zagrożeniach płynących z sieci oraz promowanie bezpieczeństwa informatycznego. Dzień Bezpiecznego Komputera zapoczątkowano 12 października 2004 roku, a jego honorowym patronem jest Prezydent Rzeczypospolitej Polskiej.
W naszej szkole często rozmawiamy z uczniami na temat odpowiednich zachowań w sieci i reakcji na wszelkie zagrożenia z tym związane. Czwartek był doskonałą okazją, żeby wszystko podsumować. Pierwszoklasiści najpierw obejrzeli serię animowanych filmów edukacyjnych o bezpiecznej pracy z komputerem i Internetem, przygotowanych przez portal sieciaki.pl. Wszystkie zostały dokładnie omówione w odniesieniu do rzeczywistości uczniów. Dzięki temu, dzieci utrwaliły 4 podstawowe zasady bezpiecznego poruszania się w sieci:
  1. Nie ufaj osobom poznanym w sieci!
  2. Mów, jeśli coś jest nie tak!
  3. Zabezpiecz swój komputer!
  4. Nie podawaj swoich danych.
Na zajęciach w świetlicy szkolnej uczniowie wykonali prace plastyczne, przedstawiając graficznie jedną z wymienionych zasad. Starszakom i ich rodzicom przypominamy, że zagrożeń związanych z komputerami jest wiele. Najbardziej narażone na niebezpieczeństwa są komputery, które pracują w sieci i mają dostęp do Internetu.

Zagrożenia:
  1. Kradzież z włamaniem - w sieci działa wiele osób, które wykorzystując luki w oprogramowaniu uzyskują nielegalny dostęp do cudzych zasobów, uzyskane w ten sposób dane mają zapewnić im finansowe korzyści.
  2. Spam - elektroniczne wiadomości masowo rozsyłane do osób, które ich nie oczekują.
  3. Wirus - to najczęściej prosty program komputerowy, który w sposób celowy powiela się bez zgody użytkownika.
  4. Dialer - to program komputerowy do łączenia się z Internetem za pomocą modemu, jeśli działa bez wiedzy użytkownika może spowodować wielokrotne zwiększenie typowych kosztów dostępu do Internetu.
  5. Sniffing - skuteczna i trudna do wykrycia technika przechwytywania danych.
  6. Trojany i robaki - programy działające w ukryciu, ich zadaniem najczęściej jest przekazanie zdalnej kontroli nad systemem osobie nie posiadającej odpowiednich uprawnień.
Przedstawiamy zasady bezpiecznego użytkowania komputera

  1. Korzystaj z zapory połączenia internetowego. Należy uniemożliwić osobom z zewnątrz włamanie do sieci za pośrednictwem Internetu przez zainstalowanie sprzętowej zapory sieciowej oraz tzw. zapory programowej.
  2. Pobieraj aktualizacje. Należy pobierać i instalować najnowsze aktualizacje oprogramowania. Osoby atakujące wyszukują i wykorzystują błędy i luki w popularnym oprogramowaniu, głównie dla emocji z tym związanych, dla zysku lub chęci spowodowania zamętu.
  3. Korzystaj z oprogramowania antywirusowego. Należy zapobiegać infekcjom wirusami, instalując oprogramowanie antywirusowe i regularnie je aktualizując oraz używać wbudowanych funkcji zabezpieczeń programów pocztowych. Nie należy otwierać podejrzanych plików.
  4. Używaj silnych haseł lub technologii silnego uwierzytelniania. Nie ułatwiaj hakerom dostępu do systemu przez używanie haseł, które łatwo odgadnąć lub złamać. Należy wybierać tzw. silne hasła i regularnie je zmieniać.
  5. Przeglądaj sieć Web, zachowując środki ostrożności. Należy zadbać, aby przeglądanie sieci Web odbywało się w bezpieczny sposób. Strony sieci Web mogą zawierać programy. Te programy są na ogół nieszkodliwe i pożyteczne (np. animacje i menu wyskakujące), ale czasem zawierają wirusy.
  6. Korzystaj z poczty e-mail w bezpieczny sposób. Poczta e-mail to najczęściej używana usługa internetowa i dlatego jest częstym obiektem ataków. Należy nauczyć się wykorzystywać jej zalety przy jednoczesnym ograniczeniu związanego z jej używaniem ryzyka.
  7. Regularnie twórz kopie zapasowe i odtwarzaj dane. Tworzenie kopii zapasowych to ważny element zasad bezpieczeństwa. Należy je testować przez okresowe ich odtwarzanie, aby zagwarantować poprawne procedury.
Komentarz: Katarzyna Berner
źródło: https://www.bibliotekawszkole.pl/inne/gazetki/68/index.php