1 września 1983 r. - utworzenie Szkoły Podstawowej nr 14 w Płocku. Pierwszym dyrektorem i organizatorem szkoły była mgr Grażyna Borczuk. Siedzibą szkoły stał się sędziwy budynek w Alejach Jachowicza 20, który wybudowany był w 1928 roku z inicjatywy radnego i pedagoga miasta Płocka, Leona Dorobka, służąc do dziś oświacie.
W gmachu tym swoje siedziby miały różne placówki oświatowe:
- 1929/20 - 1939 - Rzemieślnicza Szkoła Dokształcająca kierowana przez Leona Dorobka
- w czasie wojny szkoła służyła edukacji dzieci niemieckich
- w styczniu 1945 r. uruchomiono Szkołę Podstawową nr 1
- od września 1946 r. do sierpnia 1961 r. wraz ze Szkołą Podstawową nr 1 zwaną Szkołą Ćwiczeń funkcjonowało Liceum Pedagogiczne
- 1959 - 1971 funkcjonowało Studium Pedagogiczne
- 1972 - 1982 istniał Wydział Inżynierii Filii Politechniki Warszawskiej
W 1996 r. - szkole nadano imię profesora botaniki Uniwersytetu Jagiellońskiego Władysława Szafera, który swoje życie poświęcił badaniu i ochronie przyrody. Symbolem „czternastki” stała się azalia pontyjska – ulubiony kwiat uczonego. Uroczystość odbyła się 5 czerwca 1996 roku. Poza działalnością nieformalną w zakresie ekologii szkoła realizowała podstawowe funkcje w zakresie nauczania i wychowania odnosząc sukcesy. Uczniowie „14” zostawali laureatami w konkursach przedmiotowych Kuratora Oświaty z przedmiotów chemii, biologii, geografii, języka polskiego, matematyki. Młodzież odnosiła również sukcesy w sporcie, w szczególności w piłce ręcznej i koszykówce oraz w badmintonie na szczeblu wojewódzkim i krajowym w Uczniowskim Klubie Kometka. Szkoła rozwijała również uzdolnienia artystyczne: plastyczne, wokalne odnosząc sukcesy w konkursach wojewódzkich.
10 marca 1997r. - w hołdzie inicjatorowi budowy budynku i pierwszemu kierownikowi szkoły odsłonięto pamiątkową tablicę Leona Dorobka.
1 września 1999 r. - na skutek reformy ustroju szkolnego do życia zostaje powołane Gimnazjum nr 6 w Płocku, które wraz z wygaszaną Szkołą Podstawową nr 14 funkcjonuje do sierpnia 2001r. w Zespole Szkół Ogólnokształcących nr 6. Organizatorem i dyrektorem zespołu szkół była Grażyna Rutkowska.
W 2001 r. - na dyrektora samodzielnego Gimnazjum nr 6 zostaje powołana w wyniku konkursu Grażyna Rutkowska. Szkoła kontynuuje działalność proekologiczną w różnorodnych przedsięwzięciach, realizując innowacyjne programy nauczania w zakresie treści ekologicznych i zdrowotnych, organizując warsztaty, panele dyskusyjne, happeningi, pikniki zdrowej żywności, zielone i białe szkoły.
25 kwietnia 2003 r. - na wniosek społeczności, Rada Miasta Płocka nadaje Gimnazjum nr 6 imię prof. Władysława Szafera. W szkole wmurowano Tablicę upamiętniającą Patrona Szkoły.
W 2003 r. - szkoła otrzymała Wyróżnienie Specjalne w Narodowym Konkursie Przyjaźni Środowisku pod Honorowym Patronatem Prezydenta Rzeczypospolitej Polskiej w kategorii Promotor Ekologii za działalność na rzecz zrównoważonego rozwoju, w w trzech kolejnych latach została Laureatem.
W 2007 r. - otrzymała na stałe tytuł Mecenasa Polskiej Ekologii. W latach 2011-2019 - gimnazjum realizowało również programy innowacyjne w zakresie edukacji humanistycznej, biologiczno – chemicznej, matematyczno – fizycznej i informatycznej we współpracy z Liceum Ogólnokształcącym im. Stanisława Marszałka Małachowskiego w Płocku.
1 września 2017 r. - na skutek kolejnej reformy oświaty Gimnazjum nr 6 zostaje przekształcone w Szkołę Podstawową nr 14. Uczniowie gimnazjum kończą naukę w czerwcu 2019 r.
1 września 2019 r. - rozpoczyna działalność szkoła „14” przejmując na podstawie ustawy przepisy wprowadzające - prawo oświatowe imię Patrona Gimnazjum, profesora Władysława Szafera, światowej sławy botanika, inicjatora idei ochrony środowiska oraz kontynuuje misję, która brzmi: Miłość, dobro i piękno, szacunek dla życia i tradycji – to zasady naszego działania, co owocuje integracją społeczności szkolnej, pozwala budować poczucie własnej wartości, uczy szacunku do życia i odpowiedzialności za siebie.
Szkoła skupia zespół doświadczonych i wykwalifikowanych nauczycieli oraz specjalistów w zakresie edukacji wczesnoszkolnej, przedmiotów ogólnokształcących oraz zespołu wsparcia psychologiczno – pedagogicznego. Wysiłek i zaangażowanie kadry pedagogicznej znalazły potwierdzenie w wysokich wynikach egzaminów gimnazjalnych oraz osiągnięć uczniów w postaci tytułów laureatów konkursów przedmiotowych MKO oraz konkursów tematycznych, ekologicznych, artystycznych czy olimpiadach przedmiotowych. Dzięki czemu uznawano Gimnazjum nr 6 za szkołę sukcesu. Nasi uczniowie osiągali nie tylko wysokie wyniki w nauce i sporcie, ale również ukształtowano w nich właściwe postawy moralne, uwrażliwiono ich na potrzeby innych poprzez rozwój szkolnego wolontariatu.
Od 2017 roku dbając o wszechstronny rozwój ucznia i realizując podstawę programową, wdrażamy programy innowacyjne w zakresie edukacji przedmiotów matematyczno-przyrodniczych, języków obcych. Kontynuujemy idee prof. Władysława Szafera organizując przedsięwzięcia na rzecz zrównoważonego rozwoju we współpracy z Urzędem Miasta Płocka, Regionalnym Centrum Edukacji Ekologicznej, Ligą Ochrony Przyrody.
Rozwijamy zainteresowania uczniów w przedmiotowych kołach pozalekcyjnych, artystycznych, zajęciach sportowych, co pozwalała uczniom odnosić sukcesy. Rozwój koła wolontariatu, kształtuje postawy prospołeczne, uwrażliwia uczniów na potrzeby innych. Wspieramy i uczestniczymy w akcjach: „Szlachetna Paczka, „Paka dla rodaka”, „Pola Nadziei”, Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy, wspieramy schronisko dla zwierząt oraz współpracujemy ze stowarzyszeniami i fundacjami propagującymi działania wolontariacie, proekologiczne, prozdrowotne.
1 września 2021 r. - na dyrektora Szkoły Podstawowej nr 14 powołano mgr Agnieszkę Zalech.